להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


שיטת הטיפול הרציונלי-אמוטיבי (Rational Emotive Therapy) פותחה ע"י ד"ר אליס בסוף שנות ה-50. לפי אליס יש קשר גומלין הדוק בין מחשבותיו, רגשותיו והתנהגותו של האדם. ההנחה היא שלא הארועים בחיי האדם משפיעים על התנהגותו ורגשותיו אלא מחשבותיו על האירוע.
 
בטיפול הרציונלי-אמוטיבי יש הבחנה בין מחשבות רציונליות (תפקודיות) לבין מחשבות לא רציונליות (לא תפקודיות). לאדם יש את יכולת הבחירה כיצד לחשוב על ארועים המתרחשים בחייו – באופן רציונלי המאפשר תפקוד רגשי והתנהגותי תקין או באופן לא רציונלי, דבר המביא לחוסר הסתגלות או תגובות רגשיות לא פונקציונליות. ניתן ללמד את האדם מהן אלטרנטיבות הבחירה של מחשבותיו בארועים בחייו.
 
 
בבסיס השיטה עומד המודל ABCDE שפותח ע"י ד"ר אליס:
 
 A=Activating event
א= אירוע מפעיל
 
B=Belief system
מ= מערכת מחשבות ואמונות
 
C=Consequence
ת= תוצאה (רגשית או התנהגותית)
 
D=Dispute
א= אתגור על ערעור (הפרכה של מחשבות אי-רציונליות)
 
E=Effect
ת= תוצאה ריגושית חדשה
 
ההתנהגות והרגשות שאנשים חווים בנקודה C, אינה נקבעת ישירות ע"י האירוע בנקודה A, אלא ע"י הערכתם המחשבתית של הארוע בנקודה B. הקשר הוא בין המחשבה לתוצאה ולא בין הארוע לתוצאה הרגשית וההתנהגותית.
 
כאשר אירוע כלשהוא הופך להיות גירוי, הוא נקלט ומעובד, ובעקבותיו נעשית הסקת מסקנות והערכה של האירוע. למחשבה רציונלית תהיה תוצאה רגשית והתנהגותית שונה ממחשבה לא רציונלית.
 
תהליך חשיבה אי-רציונלי מאופיין בנטיה להעריך ולהסיק מסקנות על סמך הנחות יסוד מוטעות. התוצאות ההתנהגותיות והרגשיות של תהליך זה הן שליליות ומוגזמות מאד (דכאון, חרדה, כעס מופרז). לעומת זאת, תהליך חשיבה רציונלי מבוסס על הערכה מציאותית של יותר של אירועים. התגובות יהיו בתהליך זה שליליות, אך לא ישתקו את התפקוד התקין של האדם אלא יאתגרו אותו לפתור את בעיותיו (עצב, חשש, דאגה, כעס).
 
מחשבה אי רציונלית בדרך כלל:
 
 1. איננה נכונה – קשורה להנחות יסוד מוטעות או מובילה למסקנות לא מדויקות.
 2. בעלת אופי של פקודה או ציווי – מאופינת בפילוסופיה של תובענות והכרח לגבי השגה של מטרות בחיים (אני מוכרח, אני חייב). כאשר מרוכזים בדרישה להצליח, התגובה הרגשית היא חרדה איומה, המביאה או להמנעות או לפעילות יתר שאינה אפקטיבית.
 3. מביאה לתגובות אמוציונליות מוגזמות ומעוותות – "זה איום ונורא", "סוף העולם", "אף פעם לא אוכל".
 4. לא מסייעת בפתרון בעיות והשגת מטרות.
 
 
 
מחשבות אי רציונליות שכיחות כוללות:
 
 1. מחשבה של "הכל או לא כלום".
 2. ניבוי שלילי – "אני בטוח לא אצליח"
 3. קריאת מחשבות – "הוא חושב שאני לא שווה"
 4. הקטנת ערך עצמי – "אני לא שווה"
 5. ביטול הערכה חיובית – "הוא סתם אמר לי שהמצגת היתה מוצלחת כדי שארגיש יותר טוב"
 
מחשבה רציונלית בדרך כלל:
 
 1. עקבית ביחס למציאות וניתן להביא עדות תומכת באמיתותה ונכונותה.
 2. אינה אבסולוטית, אלא יחסית ומותנה בגורמים נוספים.
 3. מפיקה תגובות רגשיות שליליות מתונות, אשר אינן פוגעות בתפקוד.
 4. מאפשרת לקחת סיכונים, לקראת הגשמת מטרות בחיים, בדרך פחות מלחיצה ומפחידה.
 
 
מטרות המאמן:
 
 1. לעזור למתאמן להבחין בין מחשבה רציונלית ללא רציונלית – "הוא חייב להשאר איתי" מול "הייתי שמחה למצוא את הדרך בה הוא ישאר איתי".
 
 1. להפריך מחשבות אי רציונליות שנבעו מארועים שונים ולערער עליהם (D=dispute) – מתאמן: "אני בטוח אכשל בראיון העבודה הזה. זה מה שקרה לי בכל פעם שניסיתי להתקבל לעבודה בזמן האחרון".
מאמן: "אני מבין שאתה חושש מראיון העבודה, אך מה מביא אותך לחשוב שתכשל בו ?"
מתאמן: "כנראה אני לא מציג את עצמי מספיק טוב ובטח יש הרבה אנשים ששווים ממני פי כמה"
מאמן: "יכול להיות שיש עוד אנשים מוכשרים שמתמודדים על המשרה, אך משהו בך גרם לך לחשוב שאתה מסוגל להצליח במשרה כזאת. בוא נבדוק ביחד מה הכישורים שאתה מביא למשרה הזאת"
מתאמן: "נסיון, עצמאות מחשבתית, יצירתיות..."
מאמן: "יש לנו רשימה של כישורים שמייחדים אותך ויכולים להביא להצלחה בקבלה שלך לעבודה. החשיבה המכלילה שאומרת שבכל פעם שתלך לראיון עבודה תכשל בו כי כך קרה בעבר, יכולה לשתק אותך. היא יכולה להשפיע על הדרך שבה אתה מציג את עצמך ועל המוטיבציה שלך בראיון. בוא ננסה לתרגל ביחד חשיבה אחרת כדי שתוכל להגיע יותר מוכן. המטרה שלנו היא שגם אם לא תצליח בראיון הזה ותתאכזב – לא תתייחס לזה כסוף העולם, אלא כהזדמנות ללמידה לקראת הראיון הבא".
 
 1. לאמץ פילוסופית חיים רציונלית, המאפשרת הערכה מציאותית יותר של ארועים בחיים, שלא תפגום בתפקוד ותסייע בהשגת מטרות ובהנאה מהחיים. אימוץ פילוסופית חיים רציונלית תשפיע על יצירת תוצאות רגשיות חדשות בהתאם לדפוסי החשיבה החדשים    (Effect). זוהי המטרה במסע האימוני המשותף, להנחיל דפוסי חשיבה חדשים ואדפטיביים למציאות, אשר ישרתו את המתאמן לטווח הארוך גם בצמתים עתידיים בחייו.
 
בבליוגרפיה:
 
Ellis,A.,(1962), Reason and Emotion in Psychotherapy, Secaucus, NJ; Citadel.
Ellis, A., (1991), The revised ABC's of rational-emotive therapy. Journal of Rational Emotive and Cognitive Behaviour Therapy 9(3), 139-172.
מלקינסון,ר. וקיגל, ש. (1992),טיפול רציונלי-אמוטיבי זוגי ומשפחתי, במשפחה 36, עמ' 18-28
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים