להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


דף הבית >> מידע מקצועי >> מאמרים >> מודל ה- S.W.O.T ויישומו בתהליך האימון / עינת מזרחי
 
 
מודל ה- SWOT מגיע מעולם הפסיכולוגיה הארגונית והוא משמש בצורה הקלאסית שלו בכדי למפות ולאבחן ארגונים.
האדם, כמו הארגון, הוא מערכת. מערכת הכוללת מרכיבים שונים, יכולות שונות ויוצרת קשרים עם סביבתה. כשאנו בתהליך אימוני עם אנשים, אנו עובדים עם המערכת הפנימית שלהם (ערכים, אמונות, מניעים, חוזקות) ועם המערכת החיצונית שלהם (השפעות חיצוניות, קשרים, יכולות חברתיות וכו') במקביל.
 
מודל הSWOT - מאפשר לנו מיפוי של האדם מול סביבתו בהווה, ב"כאן ועכשיו". דרך העבודה עם המודל נלמד על מרכיבי המערכת הפנימית של האדם, על מרכיבי המערכת החיצונית שלו ועל ההשפעות ההדדיות ביניהן. המודל יכול לתת לנו אינדיקציה על ההתנהלות של האדם במרחב הפנימי והחיצוני שלו ועל הפוטנציאל שלו לפריצת דרך בשניהם.
 
S.W.O.T הינם ראשי תיבות של המושגים הבאים:
 
כוחות
Strength
S
חולשות
Weaknesses
W
הזדמנויות
Opportunities
O
איומים
Threats
T
 
 
ניתן להתייחס למודל במספר היבטים:
 
מיפוי ההווה מול העתיד הפוטנציאלי – 1. הכוחות של האדם בהווה (מה מניע אותו, מה מחזק אותו), החולשות שלו בהווה (מה מעכב אותו, חוסר יכולת, חוסר הנעה).
2. ההזדמנויות הפוטנציאליות שלו בעתיד (אלו הזדמנויות להתפתחות יכולים לקדם את האדם לעבר הגשמה עצמית), האיומים הפוטנציאליים בעתיד ("נתיבי החיים" אשר לא יקדמו אותו לעבר ההגשמה העצמית).
 
מיפוי של האדם מול הסביבה – הכוחות והחולשות שהאדם מזהה בעצמו ביחס לתחום בו הוא רוצה לעשות שינוי מול ההזדמנויות (קשרים חיצוניים, משאבים חיצוניים) והאיומים (גורמים מכשילים ומעכבים) הנמצאים בסביבתו ומשפיעים על תהליך השינוי.
 
הצלבת המרכיבים - בחינה של כל אחד מארבעת המרכיבים מול מרכיב אחר וההשפעהההדדית ביניהם על חייו של המתאמן בהווה ובעתיד תוך התמקדות בתחום עליו הוא מתאמן.באמצעות הניתוח הזה אנו יכולים לפתח אסטרטגיות ממוקדות חדשות ביחד עם המתאמן בכדי לקדם אותו לעבר המטרה.
 
  • חשוב מאד בעבודה עם המודל מול המתאמן, ליצור בהירות המתייחסת למציאות כפי שהיא. כלומר, לדעת לזהות מהו כוח שקיים באדם ומהו רק כוח פוטנציאלי (מה הוא היה רוצה שיהיה כוח, אבל כרגע הוא עדיין רק הזדמנות).
 
  • צריך להזהר שהמודל לא ישמש ככלי שיפוטי כלפי המתאמן. בכדי להמנע מכך אנו נכוון את המתאמן לערוך את המיפוי בצורה נקיה וללא הפרשנות הנילוות (אני לא שווה, אומרים עלי ש..., אני יודע שחושבים שאני...).
 
 
 
 
בעבודה מול המתאמן באמצעות המודל ניתן:
 
 
  1. לערוך "סיעור מוחות" – לאפשר לו לכתוב את מירב הפריטים שהוא מסוגל לחשוב עליהם בכל קטגוריה, ולאחר מכן לעשות סינון של מה יותר מדויק בשבילו ומה יכול להשאר מחוץ לרשימה.
 
  1. לבנות מדרג של הפרטים בכל אחת מהקטגוריות – מהפריט הכי משמעותי לפחות משמעותי ולבדוק את ההשלכות שלהם על חיי המתאמן והתקדמותו לעבר המצב הרצוי.
 
  1. לבדוק כיצד הכוחות וההזדמנויות מקדמות אותו לעבר הגשמת החזון, ומה מעכב אותו.
 
  1. להשתמש במודל כבסיס לבניית תוכניות פעולה מיטביות המתבססות על הידע שנתגלה באמצעותו.
 
  1. לשאול את המתאמן שאלות ממוקדות כגון:
                           ·       כיצד ניתן להבטיח כי הכוחות ישמרו ואף יועצמו?
                           ·       כיצד ניתן להקטין את החולשות או אף להפוך אותן לכוחות?
                           ·       מה עליו לעשות כדי לנצל את ההזדמנויות העומדות בפניו?
                           ·       מה עליו לעשות כדי להימנע ולא להינזק מהאיומים העומדים בפניו? כיצד ניתן לראות את האיום כהזדמנות שראוי לנצלה?
 
 
לסיכום, המודל מאפשר יצירת בהירות וניתוח מעמיק יותר של המציאות העכשווית והעתידית של המתאמן ומאפשר הזדמנות לבניית אסטרטגיות חדשות לצמיחה והגשמה.
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים