להצטרפות לרשימת התפוצה הכנס את כתובת הדואר האלקטרוני שלך:
 


"המדליק נר מנר, הנר דולק וחברו אינו חסר"
על הדלקת נרות ועקרון ההתרחבות
 

" המדליק נר מנר
הנר דולק וחברו אינו חסר"
(במדבר רבה, פרשה י"ג,)

החודש, רבים מאיתנו חוגגים את חג החנוכה. חג רוחני, הבא לציין אחווה, אחדות ושיתוף פעולה מתוך מטרה ברורה לעצמאות וקדמה.
יש הרבה מן המשותף בין חג החנוכה לבין תהליך האימון אותו אנו חווים בחיינו.
הדלקת הנרות במהלך חג החנוכה כמנהג ביהדות ברחבי העולם מאפשר לנו לבחון באנלוגיה את עקרון ההתרחבות עליו אנו מתאמנים מידי יום ביומו.
האדם מטבעו שואף תמיד להתרחב, לצמוח ולגדול הן במובן הפיזי של המילה והן במובן השכלתני של המילה.
תהליך ההתרחבות בטבע, היינו אחד מחוקי היקום הבלתי מוסברים של הטבע, תהליך טבעי לו אנו עדים מיום היוולדנו ולאורך חיינו.
מבחינה פיזית, אנו עדים להתפתחותו של העובר בבטן אימו, יציאתו לעולם והתפתחותו הפיזיולוגית עד ליכולתו של האדם להפוך לעצמאי ולמצוא את דרכי ההתרחבות של עצמו בכוחות עצמו.
האדם, כיצור חושב, צמא לידע ולהשכלה כל ימי חייו ותהליך הלמידה מלווה אותנו באופנים שונים בכל שעה ובכל יום. כצמאים למידע וכתלמידים, אנו מונעים מהמחשבה של ניצול המידע אותו אנו רוכשים לשיפור חיינו, צמיחה והתרחבות מתמדת מבחינה אישית, חברתית, כלכלית ומקצועית.
כמו בטבע, תהליך ההתרחבות האישית מניע אותנו לחפש מקורות צמיחה והתרחבות  במובן הפיזי, הישרדותי של המילה במקומות שונים, כך שלעיתים אנו מוצאים את עצמנו עוסקים במקצועות שאף פעם לא חשבנו שנעסוק בהם או חיים באורך חיים מסוים אשר אף פעם לא דמיינו את עצמנו חיים כך כשלב בינים או כחלק ממסע חיינו. גם במובן החברתי ורכישת ההשכלה, אנו מונעים לחפש מקורות חברתיים ומקורות השראה במקומות שונים אשר ללא התחברות למקורות אלו לא היינו יכולים לצמוח ע"י מימוש עקרון ההתרחבות.
"המדליק נר מנר, הנר דולק וחברו אינו חסר".
התרחבות אישית מאבדת ממשמעותה ומחשיבותה כל עוד היא נשארת בגבולות האדם הבודד ולמעשה יוצרת פער והתנתקות בין אנשים.
למעשה קיים נר פנימי בכל אחד ואחת מאיתנו. אור פנימי אשר מניע אותנו קדימה בכל פעולותינו וצעדינו. נר זה מאיר את דרכנו להגשמת המטרה האישית שלנו ומאפשר לנו באמצעותו לגלות נרות נוספים אשר ביחד יוכלו להאיר את הדרך למרחק גדול יותר ובתאורה חזקה יותר.
על מנת ליצור להבה, יש צורך במספר רב של נרות אשר יבערו בו זמנית במקומות רבים ויעצימו את האור הבודד.
בחג החנוכה, נהוג להדליק 8 נרות. בכל יום מוסיפים נר נוסף להאיר באור גדול יותר את הישגינו ואת דרכנו. את הנרות נהוג להדליק באמצעות השמש המשמש כמקור אור גדול, בעל עוצמה ובעצם היותו שמש מאפשר, מתוך ידיעה, הכרה במעמדו, שאורו שלו לא יחסר גם כאשר יעניק מאורו לנרות נוספים, אלא, להיפך במעשהו יאיר גם נרות נוספים אשר יאפשרו להרחיב את אזור הראיה של הנוכחים.
הנר הפנימי הקיים ובוער בכל אחד ואחת מאיתנו יכול לממש את עיקרון ההתרחבות בכך שיכיר בעצמו כשמש, כשותף וכבעל השראה לאחר ויאפשר לאחר להשתמש באורו שלו מתוך ידיעה שהתרחבותו של האחר לא רק שאינה גורעת מהתרחבותו שלו, אלא, בעצם מאפשרת את התרחבותו האישית גם כן, שכן האור הכללי הנוצר, היינו גדול יותר מהאור הבודד. שילוב כוחות עם כלל האנושות יאפשר את קיום עקרון ההתרחבות במלואו.

לייבסיטי - בניית אתרים